אנרגיה חלופית – כיצד תייצרו חשמל בעצמכם?

 
זוכרים את שיעורי הטבע בבית הספר היסודי, כאשר חזינו בפעם הראשונה בניסוי ייצור חשמל באמצעים מאולתרים? יצרנו סוללה משלושה לימונים, שלושה ברגים מצופי אבץ, שלושה חוטי נחושת ונורה, שנדלקה, כאשר סגרנו את המעגל החשמלי בין כל הלימונים. כפי שצוין בוודאי במהלך אותו שיעור טבע, על מנת להפעיל מכשירים הזקוקים לכמות חשמל גדולה יותר, כל מה שעלינו לעשות הוא להגדיל את כמויות הלימונים, הברגים וחוטי הנחושת. באותו שיעור, למדנו, בעצם, כי אנחנו יכולים ליצור חשמל באופן עצמאי, דבר אשר יאפשר לנו, במצב אופטימלי, להתנתק מתלות ברשת החשמל הארצית.

האומנם?

כמה לימונים צריך כדי להאיר בית?

אותו ניסוי לימונים מפליא, שכולנו זוכרים בחיוך, ישים רק בקנה מידה קטן (לכל היותר בכמות שתספיק לשמש כסוללה חלופית לאופניים חשמליים), כי אף אחד מאיתנו איננו מתכוון לחבר את כל אחד מהמכשירים הצורכים חשמל בביתו ל-50 קילו לימונים J. אבל, הטכנולוגיות של היום, אשר מתומרצות על ידי המגמה הירוקה והמודעות הסביבתית, בהחלט מציעות אפשרויות חדשות ומלהיבות, שלוקחות אותנו לכיוון ייצור עצמאי של חשמל, באמצעות אנרגיה חלופית מתחדשת. אותה אנרגיה מתחדשת יכולה להגיע מהרוח, מתנועת המים או מקרני השמש.

רגע, קרני השמש? זה מזכיר לכם משהו?

 

בוודאי שזה מזכיר, זה מזכיר לכם את דוד השמש שלכם, זה שמשמש אתכם לחימום המים בבית. הנה, אנחנו עושים כבר שנים שימוש באנרגיה ממקור מתחדש, “מייצרים” חשמל בעצמנו, ואפילו לא ידענו שאנחנו כ”כ מתקדמים…

ייצור חשמל עצמאי – אפשרי למימוש או חלום תלוש?

וכעת, נשאלת השאלה ההגיונית – אם ייצור חשמל באופן עצמאי הוא כל כך פשוט, למה אנחנו לא עושים זאת כבר היום? היכן נמצאים החסמים למעבר בשימוש באנרגיה ה”טובה”, זו שאיננה מזהמת ואיננה מזיקה לכדור הארץ? למעשה, אפילו ברגע זה ממש, בעודכם קוראים את המאמר הזה, ישנם אנשים פרטיים, ארגונים ועסקים שכבר נהנים משימוש באנרגיה סולארית. אבל, הם עדיין עושים זאת בגיבוי של רשת החשמל הקונבנציונאלית או של גנרטור, מאחר ונכון לעכשיו, השמש איננה זורחת בלילות ובחלק מימי החורף, והחשמל המיוצר בימים שטופי שמש, איננו מספיק כדי להפעיל את כל מכשירי החשמל גם בזמנים בהם השמש איננה זורחת.

עם הפנים לעתיד

הטכנולוגיות מתפתחות במהירות, וכאשר הן זוכות לרוח הגבית (תרתי משמע) של המגמות המואצות, אין ספק שגם כאלה שכיום חוששים (או מהססים) לעבור לשימוש באנרגיות מתחדשות, ימצאו את עצמם עושים בהן שימוש במידה זו או אחרת בקרוב מאד. בעידודו של משרד התשתיות הלאומיות הישראלי ועם צפי להיקף של כ-20% מצריכת החשמל הארצית הצפויה בשנת 2020, ברור למדי לכולנו שזה רק עניין של זמן עד שייצור חשמל עצמי באנרגיות מתחדשות יהפוך לסטנדרט.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.